146144-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sofiebergsskolan - Ny- & tillbyggnad
Referensnummer: 18/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillbyggnad av befintlig skola på ca 370 kvm, innehållandes en ny skolrestaurang med servering för 110 elever, nytt bibliotek samt lokal för dans, drama och musik.
Tillbyggnaden innehåller även en utökad entré mot öster (mot nybyggnaden) för att klara logistiken av eleverna i nybyggnaden.
Nybyggnad på ca 1000 kvm innehållandes undervisningsrum, arbetsrum, ateljé och verkstad, skolsköterska, flexenhet, administrativa lokaler samt erforderliga teknikutrymmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212330 Byggnation av bibliotek, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen