146172-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel på rekvisition 2023, SLL450
Referensnummer: FSN 2022-0068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Läkemedel till slutenvården upphandlas årligen med en grundavtalstid på ett år och möjlighet till förlängning i upp till två, ibland tre, år. Inför den årliga upphandlingen ses avtalssortiment och övriga läkemedelsinköp över av expertgrupperna i Region Stockholms läkemedelskommitté och en rekommendation avseende vad som ska inkluderas i upphandlingen lämnas till Styrgrupp för läkemedelsanskaffning för beslut.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen