146208-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktiv utrustning
Referensnummer: SERVANET-2021-00131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Samordnad upphandling mellan DigiMitt Ekonomisk förening, Ö-vik Energi Aktiebolag samt Norrsken AB avseende aktiv utrustning.
Upphandlingen omfattar ett ramavtal med en maximal avtalstid om fyra år med en takvolym om 54 000 000 SEK.
Upphandlingen är uppdelad i fyra delar där partiella anbud är möjliga. Som anbudsgivare kan du lämna anbud på en, flera eller alla delar.
Del 1 Optik/våglängd
Del 2 CPE
Del 3 Switchar 1 (access/aggregering/Core)
Del 4 Switchar 2 (access/aggregering/Core)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 54 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
OPTIK
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32400000 Nät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delen består av cirka 33% av takvolymen
CPE
Del nr: 2
Delen består av cirka 29% av takvolymen
SWITCHAR 1
Del nr: 3
Delen består av cirka 3% av takvolymen
SWITCHAR 2
Del nr: 4
Delen består av cirka 35% av takvolymen