146221-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sårbehandling/sårvård med undertryck
Referensnummer: RS/230015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Undertryckspumpar, flergångs och engångs, med tillhörande förbrukningsmaterial och tillbehör.
Avsedda för öppen buk/rikligt vätskande sår, övrig klinisk användning och hemmabruk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sårbehandling/sårvård med undertryck - Del 1 flergångspump stationär.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sårbehandling/sårvård med undertryck - Del 2 flergångspump mobil
Del nr: 2
Sårbehandling/sårvård med undertryck - Del 3 engångspump mobil, 7 dagar.
Del nr: 3
Sårbehandling/sårvård med undertryck - Del 4 engångspump utan kanister mobil, 30 dagar.
Del nr: 4
Sårbehandling/sårvård med undertryck - Del 4 engångspump med kanister mobil, 14-30 dagar.
Del nr: 5