146243-2022 - ResultatSverige-Västervik: Dynor till rullstolar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sittdynor
Referensnummer: U-131-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193221 Dynor till rullstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av sittdynor till KHS (Kommunal hjälpmedelssamverkan i Kalmar län) som ska täcka Kalmar läns kommuners behov av sittdynor.
Upphandlingen avser kommunernas behov av sittdynor inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer sittdynor för ca 2 400 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
Avtalets takvolym beräknas till 12 000 000 SEK under hela avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen