146266-2022 - ResultatSverige-Huddinge: Mattor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrtjänst av entrémattor inklusive tvätt-och utbytesservice
Referensnummer: UPP-2021/038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39531000 Mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragets omfattning
Leverantören ska tillhandahålla entrémattor för hyra inklusive tvätt-och utbytesservice. Tjänsten inkluderar samtliga moment från hämtning av smutsiga mattor och tvätt av mattor till leverans och utläggning av rena mattor.
Leverantören ska kunna byta ut entrémattorna med 1,2,4 eller 8 veckors intervaller.
Leverantören ska erbjuda entrémattor i olika kvalitéer, typer och storlekar som är anpassade för olika offentliga miljöer, såsom skola, förskola, bibliotek etc.
Hämtning, tvätt och leverans av entrémattor ska utföras enligt överenskommet leverans-och utbytesschema som upprättats med Avropande enhet.
Leverantören ska även ansvara för implementering av tjänst vid uppstart av avtal samt vara behjälplig vid avveckling av tjänst när avtalet avslutas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39531000 Mattor, 42716000 Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering, 98311200 Drift av tvätteri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och mål
Syftet med upphandlingen är att tillhandahålla entrémattor av god kvalitét som fångar upp väta, grus och smuts i Huddinge kommuns lokaler.
Målet är att Leverantören genomför uppdraget på ett leveranssäkert och effektivt sätt.