Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sorteringsanläggning för textilier
Referensnummer: 2018/1711 A 34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42417310 Transportband
II.1.4.
Kort beskrivning
Innovationspartner för framtagning av teknisk utrustning för sortering av textilier.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utrustningen ska användas i ett forskningsprojekt som ska utveckla metoder för effektiv hantering och sortering av begagnad textil. Innovationspartnern ska utarbeta lösningen samt hyra ut den till projektet under projektets löptid till och med den 31 december 2020.