146362-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Fordon för avfall
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för automatisk tömningsregistrering till avfallsfordon (ATR)
Referensnummer: 18/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144510 Fordon för avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
June Avfall & Miljö AB handlar upp ett antal utrustningar för automatisk tömningsregistrering till ett antal avfallsfordon för automatisk avläsning och registrering till verksamhetssystem.
Inledning.
June Avfall & Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Utrustning för automatisk tömningsregistrering (ATR).
Omfattning.
Montering av utrustning på:
-- 10 st begagnade 1 – 2 facks sopbilar samt - 13 st begagnade 4 facks sopbilar.
Uppdraget är:
-- Fordonsdatorer för att köra EDP Mobile.
-- Utrustning för automatisk tömningsregistering genom fordonsmonterade läsare för
avläsning av RFID-taggar på avfallskärl.
-- Insamlingsdatorer för RFID system med tillgång till webgränssnitt.
-- All installation av hård- och mjukvara.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
-- Utrustning för automatisk tömningsregistering genom fordonsmonterade läsare för avläsning av RFID-taggar på avfallskärl.