See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter för beläggnings- och anläggningsarbeten
Beskrivning: Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Tekniska konsulter för Beläggnings- och anläggningsarbeten. Förekommande uppdrag inom ramavtalet: • Tekniskt stöd och konsultation i samband med upphandling av anläggnings- och beläggningsarbeten, ex, tim- & á-prislista, entreprenadspecifika mät- och ersättningsregler, mängdförteckningar mm. • Framtagande av miljökrav med uppföljningsanvisningar anpassade för den aktuella branschen och baserade på Beställarens behov. • Tekniskt stöd och konsultation i utvärdering och kvalificering av anbud. • Tekniskt stöd och konsultation i specifika pågående arbeten/projekt på plats. • Tekniskt stöd och konsultation vid uppföljning av utförda arbeten/projekt. • Tekniskt stöd och konsultation som deltagare/ordförande i möten (byggmöten, avtalsuppföljningar, projektspecifika möten, startmöten m.m.) • Upprättande av beställningsunderlag • Besiktningar • Kalkyler • Inventering- B erhåller system för detta. • Eventuell utbildning av anställda hos B. Ovanstående punkter är inte uttömmande utan andra behov kan uppstå inom området. Tjänsterna ska utföras på plats eller digitalt beroende av B:s behov. B har i vissa fall behov av att ha konsult/besiktningsman på plats inom 48 timmar. B har i vissa fall behov av att kunna få konsultstöd via mejl, telefon eller andra digitala medier inom 24 timmar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avesta kommun och bolag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95103:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Hedemora kommun och bolag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95103:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Säter kommun och bolag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95103:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ludvika kommun och bolag
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:95103:Lot:4