146410-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Insulinpumpar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insulinpumpar
Beskrivning: Insulinpumpar för administrering av insulin. Avtalat sortiment nyttjas till största delen via individuell förskrivning till patient i hemmiljö. Produkterna är avsedda att appliceras och användas i det dagliga livet. Pågående avtal upphör 2026-09-30. Upphandlingen är miljöprioriterad.
Intern identifierare: RS 2026-00087
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33194110 Infusionspumpar, 33194120 Infusionsartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandling insulinpumpar VGR Anbudsinbjudan och avtal
Beskrivning: Insulinpumpar för atuomatiserad administrering av insulin
Intern identifierare: 1802954-0
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141624 Infusionsaggregat, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33194110 Infusionspumpar, 33194120 Infusionsartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Insulinpump a med infusionsset
Beskrivning: Automatiserad insulinpump
Intern identifierare: 1837115-1
Ytterligare klassificering (cpv): 33194110 Infusionspumpar, 33194120 Infusionsartiklar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Insulinpump b med infusionsset
Beskrivning: Insulinpump med automatiserad funktion
Intern identifierare: 1837223-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 Insulinpump patch engångs
Intern identifierare: 1837224-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4 Insulinpump patch av och påkopplingsbar
Intern identifierare: 1852055-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5 Insulinpenna samordnad med CGM
Intern identifierare: 1852056-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6 Förbrukningsmaterial nuvarande insulinpumpar med infusionsset
Intern identifierare: 1852057-6