146423-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Vattenmätare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattennivåsystem 2018
Referensnummer: 18/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38421100 Vattenmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
SGU ansvarar för den nationella grundvattennivåövervakningen. I dag ingår ca 300 observationspunkter i detta grundvattennät. För ca 100 av dessa har SGU automatiska instrument som mäter grundvattennivå och grundvattentemperatur sex ggr per dygn och skickar data via GSM till SGU dagligen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50411100 Reparation och underhåll av vattenmätare, 51210000 Installation av mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen