146427-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Kirurgiska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rygg- och neuroimplantat
Referensnummer: UC-2017-332
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33184100 Kirurgiska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Neurokirurgiska kliniken samt Ryggkliniken i Linköping vid Region Östergötland avser att upphandla implantat för ryggkirurgisk verksamhet. All ryggkirurgi inom Region Östergötland utförs vid Universitetssjukhuset i Linköping.
Helt eller delat anbud.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1 innefattar kravspecifikation för bakre deformitetskirurgi vuxen. Anbudsområde 2 innefattar kravspecifikation för bakre deformitetskirurgi barn.
Anbudsområde 3 innefattar kravspecifikation för bakre fixation occiput.
Anbudsområde 4 innefattar kravspecifikation för främre skolioskirurgi.
Anbudsområde 5 innefattar kravspecifikation för degenerativa åkommor i ländryggen. Anbudsområde 6 innefattar kravspecifikation för thorakolumbal fraktur.
Anbudsområde 7 innefattar kravspecifikation för thorakolumbal bur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 7
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bakre deformitetskirurgi Vuxen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33183000 Ortopediska hjälpmedel, 33183100 Ortopediska implantat, 33184000 Proteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Implantat för bakre deformitetskirurgi vuxen.
Bakre deformitetskirugi Barn
Del nr: 2
Implantat för bakre deformitetskirurgi Barn.
Bakre fixation Occiput
Del nr: 3
Implantat för typoperationer, bakre fixation Occiput.
Främre skolioskirurgi
Del nr: 4
Implantat för främre skolioskirurgi.
Degenerativa åkommor i ländryggen
Del nr: 5
Implantat för degenerativa åkommor i ländryggen.
Thorakolumbal fraktur
Del nr: 6
Implantat för thorakolumbal fraktur.
Thorakolumbal bur
Del nr: 7
Implantat.