146439-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Läkemedelsautomater - Gävleborg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäkemedelsautomater - Gävleborg
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal gällande hyra av läkemedelsautomater för dosdispenserade läkemedel inklusive tillhörande webbaserat administrationssystem där installation, utbildning, service och support ingår under hela avtalstiden. Upphandlingen avser kommunerna i Gävleborgs län och har sin grund i kommunernas avsikt att kvalitetssäkra och effektivisera utdelning av läkemedel och därav förbättra livskvalitet, trygghet och självständigheten hos Beställarnas vårdtagare. Ramavtal avses att tecknas med en (1) Leverantör.
Intern identifierare15246
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal gällande hyra av läkemedelsautomater för dosdispenserade läkemedel med tillhörande webbaserat administrationssystem där installation, utbildning, service och support ingår under hela avtalstiden. Upphandlingen avser kommunerna i Gävleborgs län och har sin grund i kommunernas avsikt att kvalitetssäkra och effektivisera utdelning av läkemedel och därav förbättra livskvalitet, trygghet och självständigheten hos Beställarnas vårdtagare. Ramavtal avses att tecknas med en (1) Leverantör.
Intern identifierareLäkemedelsautomater - Gävleborg