146566-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Nanofabrikationsmaskin
Referensnummer: V-2019-0159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH ska upphandla ett nanofabrikationssystem för 3D-tillverkning från en STL-fil av mikro- och nanometerstora strukturer i polymera material med hjälp av två-fotonpolymeriseringsteknik och Dip-in-Laser Litografi (DiLL) med en upplösning på 200 nm och strukturstorlekar av upp till 100x100x8 mm3.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den upphandlade Nanofabrikationsmaskinen ska bestå av:
1 st 3D Microfabrication System Photonic Professional GT2
1 st 3D Microfabrication Solution Set Medium Features
1 st 3D Microfabrication Solution Set Small Features (3D SF)