Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdatasystem
Referensnummer: 11768
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheten Söderhamns kommun (beställaren) har för avsikt att ingå ett kontrakt med Mashie FoodTech Solutions AB (leverantören) som utvecklar och tillhandahåller system och tjänster för måltidsprocessen. Beställaren har under flera år använt leverantörens systemet. Beställaren har genom marknadsanalys och kontakter i tjänsteområdet, så långt det varit möjligt, försäkrat sig om att leverantör är ensam på marknaden att fortsätta leverera beställarens behov som framgår i kontraktet. Därför har beställaren genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering för avsikt att ingå kontrakt med leverantören med följande två motiveringar: - att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens (6 kap 14§ 1 stycket 2:a punkten LOU) samt - att det som anskaffas skyddas av ensamrätt och därför endast kan tillhandahållas av leverantören (6 kap 14§ 1 stycket 3:a punkten LOU) vilket beskrivs i kontraktet under avsnitt "Nyttjanderätt". Frivillig avtalsspärr gäller 18 - 31.3.2021.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen