146636-2018 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sterilemballage och instrumentskydd
Referensnummer: UC-2017-342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sterilemballage, gallerpapper och instrumentskydd.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
4.1 Instrumentskydd med plastficka för sterilisering med vattenånga -
— Anbudsgivare lämnar anbud på hela området.
4.2 Transparent instrumentskydd för sterilisering med mättad vattenånga
4.3 Sterilemballage papper/plast för ångsterilisering - Anbudsgivare ska lämna anbud på hela Bassortimentet och/eller
— Anbudsgivare lämnar anbud på valfria positioner under Specialsortimentet.
4.4 Sterilemballage för lågtemperatursterillisering
— Anbudsgivare lämnar anbud på valfria positioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Instrumentskydd med plastficka
Del nr: 4.1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Instrumentskydd med plastficka för sterilisering med mättad vattenånga. Används i samband med sterilisering av instrument inom Region Östergötlands verksamheter.
Krav och behov framgår av upphandlingsdokumenten.
Transparent instrumentskydd för sterilisering med mättad vattenånga
Del nr: 4.2
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Transparent instrumentskydd för sterilisering med mättad vattenånga upphandlas av Region Östergötland för användning i samband med sterilisering av instrument.
Sterilemballage papper/plast för ångsterilisering
Del nr: 4.3
Sterilemballage papper/plast på rulle eller som påse, för användning vid sterilisering av instrument.
Området är uppdelat i två underkategorier:
Bassortiment.
— Tilldelning sker för hela området.
Specialsortiment.
— Tilldelning sker per position.
Sterilemballage för lågtemperatursterilisering
Del nr: 4.4
Sterilemballage för lågtemperatursterilisering på rulle och påse. Området består av NIO positioner som skiljer sig åt med avseende på storlek och utformning.
Varje position kommer att tilldelas var för sig.