En förteckning över och kortfattad beskrivning av urvalskriterierna:
2.6 Erfarenhet, kapacitet och yrkeskunnande:
Entreprenören ska ha dokumenterad erfarenhet och goda referenser från utförande av liknande uppdrag. Entreprenören ska därmed uppfylla kraven nedan.
2.6.1 Bedriven verksamhet:
Entreprenören ska ha en etablerad verksamhet och i minst 5 år räknat från sista anbudsansökningsdag ha bedrivit verksamhet avseende entreprenadarbeten inom bostadsbranschen.
Kommentar: Anbudsgivaren ska i anbudet redovisa uppgifter avseende bedriven verksamhet av vilka det framgår att ovan ställt krav uppfylls.
2.6.2 Referensuppdrag:
För kravuppfyllnad ska minst 2 referensuppdrag redovisas för att verifiera entreprenörens kompetens inom området för den efterfrågade entreprenaden, som uppfyller nedanstående krav. Uppdragen ska vara utförda åt externa uppdragsgivare inom olika organisationer och med olika beställare.
2. Minst ett av uppdragen ska ha omfattat minst 40 lägenheter.
5. Uppdragen ska ha utförts enligt avtalade villkor och renderat, enligt kundens bedömning, ett gott resultat.
För att visa att ovanstående krav är uppfyllt ska beskrivning och bekräftelse för uppdrag lämnas enligt nedan, där det framgår att de ställda kraven uppfylls.