Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Symaskiner samt service och reparationer av symaskiner
Referensnummer: 2.4.2-793/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42715000 Symaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbildningsförvaltningen har behov av att teckna ramavtal avseende inköp och leverans av symaskiner samt årlig service och reparationer av symaskiner till de kommunala grundskolor som utbildningsförvaltningen bedriver.
Upphandlingen är indelad i följande två (2) anbudsområden:
— Anbudsområde nummer ett (1) – Symaskiner
— Anbudsområde nummer två (2) – Service och reparationer av symaskiner
Anbud kan lämnas för ett anbudsområde eller för båda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde ett (1) - Symaskiner
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42700000 Maskiner för tillverkning av textilier, kläder och läderartiklar, 42715000 Symaskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildningsförvaltningen har behov av att teckna ramavtal avseende inköp och leverans av symaskiner.
Anbudsområde två (2) - Service och reparationer av symaskiner
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 42700000 Maskiner för tillverkning av textilier, kläder och läderartiklar, 42715000 Symaskiner, 50000000 Reparation och underhåll, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
Utbildningsförvaltningen har behov av att teckna ramavtal avseende årlig service och reparationer av symaskiner till de kommunala grundskolor som utbildningsförvaltningen bedriver.