2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner
Beskrivning: Riksbanken har ett befintligt ramavtal med en licenspartner. Detta ramavtal löper ut under våren 2026, vilket medför behov av att genomföra en ny upphandling. Målet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en strategisk licenspartner som kan säkerställa en fortsatt kvalitativ och effektiv leverans av programvaror, licenser och tillhörande tjänster och som över tid kan stödja Riksbanken i att utveckla området.
Intern identifierare: 2025-01301
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000