146683-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Analystjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markkarteringsanalyser
Referensnummer: SLU ua 2023.2.4.4-286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inst. för mark och miljö utför på uppdrag av Naturvårdsverket fortlöpande kartering av svensk åkermark. Jord- och grödprovtagningen har genomförts under 2021 och planeras att genomföras även 2023, 2025 samt 2027. Uppdraget omfattar att analysera de jordprov och grödprov som ingår i programmet. Analyserna utförs normalt året efter provtagning och antal prover är ca 2250 jordprover och 650 grödprover.
Analyserna har indelats i tre (3) analyspaket där anbud kan lämnas på hela eller delar av behovet.