Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glyfosat: Studieresor, kurser och erfa-grupper
Referensnummer: 3.2.11-02718/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder härmed in till att lämna anbud på genomförande av studieresor, kurser, erfa-grupper alternativt en kombination av dessa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63511000 Organisering av paketresor, 63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktiviteterna ska bidra till ökad konkurrenskraft för primärproducenter inom jordbruk- och trädgårdsnäringen (hästnäringen ingår inte) till följd av minskad eller ingen användning av glyfosat. Aktiviteterna ska leda till ökad praktisk kunskap som kan tillämpas inom den egna verksamheten och därmed stärka konkurrenskraften och på sikt öka eller bibehålla lönsamheten. Kompetensutvecklingsinsatsen finansieras av Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling genom det svenska landsbygdsprogrammet. Ett upplägg med studieresor, kurser och erfa-grupper (eller en kombination av dessa) är ett anbud. Det är tillåtet att lämna fler anbud.