146712-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glyfosat: Kunskaps-, demonstrations- och informationsinsatser
Referensnummer: 3.2.11-02719/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på projektet Glyfosat: Kunskaps-, demonstrations- och informationsinsatser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet syftar till att stärka jordbrukets-, trädgårdsnäringens konkurrenskraft genom att förbereda sektorerna för ett framtida förbud mot glyfosat alternativt regler som starkt begränsar användningen. Upphandlingen avser kartläggningar av befintliga kunskaper, fältdemonstrationer samt att ta fram informationsmaterial. Budgeten för upphandling är beräknad till 3,5 miljoner kronor. Beloppet kan komma att variera under avtalstiden.