146755-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI gällande injektion- och infusionsartiklar 2018 SLL470.
Referensnummer: LS: 2017-0626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför ny upphandling gällande injektion- och infusionsartiklar SLL470 vill SLL Upphandling genomföra en förstudie. Genom att presumtiva anbudsgivare ska ha möjlighet att inkomma med synpunkter av nyutvecklade artiklar, fler sticksäkra artiklar, fler ftalatfria och PVC fria alternativa artiklar utifrån vad som efterfrågades vid den förra upphandlingen som genomfördes 2014 och 2016.
Upphandlingsvärde gällande befintligt avtal uppgår till 86 000 000 SEK år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 86 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är ej en upphandling utan en RFI – Inför ny upphandling gällande injektion- och infusionsartiklar SLL470 vill SLL Upphandling genomföra en förstudie. Genom att presumtiva anbudsgivare ska ha möjlighet att inkomma med synpunkter av nyutvecklade artiklar, fler sticksäkra artiklar, fler ftalatfria och PVC fria alternativa artiklar utifrån vad som efterfrågades vid den förra upphandlingen som genomfördes 2014 och 2016.