146829-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Projektledning bygg
Referensnummer: UPH-2018-0028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal av projektledning-, projekteringsledning-, och byggledningsuppdrag. Beställaren avser att teckna ramavtal med fyra (4) konsultföretag. Ramavtalen kommer att nyttjas vid ny-, om- och tillbyggnad, samt underhållsprojekt. Avrop kommer att ske genom en kombination av procentuell fördelning och förnyad konkurrensutsättning.
Den årliga uppdragsvolymen kan uppskattas till cirka 3 000 konsulttimmar per år. Grund för dessa värden är en uppskattning av det framtida behovet. Beställaren garanterar ej dessa volymer. Antagen konsult förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen