146902-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Synhjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Synhjälpmedel – förflyttning, kommunikation och information RS2016-07701.
Referensnummer: 17/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38624000 Synhjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser synhjälpmedel inom följande ISO-koder:
Orienteringshjälpmedel ISO-kod 12 39 03 Vita käppar.
Kommunikation och Information ISO-kod 22 27 12 Ur och klockor
ISO-kod 12 39 Orienteringshjälpmedel
ISO-kod 09 Personlig vård, 22 Kommunikation, 24 Hantering och transport av produkter och 27 Utrustning för miljöförbättring, verktyg och maskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen