146906-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koagulationsinstrument och reagenser till laboratoriemedicin.
Referensnummer: RS/655/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar instrument, reagenser och tillbehör samt möjlighet till serviceavtal.
Vid Laboratoriemedicin, Östersunds sjukhus genomförs ungefär 1 500 – 1 900 koagulationsanalyser per vecka.
Vid toppbelastning laddas upp till 300 prover i instrumenten. Inkomna prover centrifugeras och matas manuellt in i instrumentet. För att alla uppgifter ska hinnas med krävs att koagulationsinstrumentet kan hantera den anhopning av prover vi ser under eftermiddagen. Måndag till onsdag körs båda instrumenten för att klara toppbelastningen. När övriga arbetsuppgifter är klara frigörs tid för att tömma instrumenten på kvällen. Idag finns en Roche Cobas MPA bana som kemiinstrumenten är uppkopplade mot. Koagulationsinstrumenten som används är 2 fristående Stago STA-R Evolution uppkopplade mot LIS med hjälp av cITm-mjukvaran från Roche. Under 2016 genomfördes ungefär 75 000 analyser på koagulationsinstrumenten 65 700 PK, 4 660 APTT, 3 320 DDimer, 660 Fibrinogen, 565 AT.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38434520 Apparater för analys av blod
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid Laboratoriemedicin, Östersunds sjukhus genomförs ungefär 1 500 – 1 900 koagulationsanalyser per vecka. Analyserna är ojämnt fördelade över veckan med den största andelen på måndagar. Generellt sett eftersträvar vi hög automation vid laboratoriet.
Prover inifrån sjukhuset tas kontinuerligt emot under dagen. Personal från avdelningarna lämnar dem över disk vid provinlämningen.
Under eftermiddagen (mellan 14:30 och 16:00) kommer prover från Regionen utanför sjukhuset. Vid toppbelastning laddas upp till 300 prover i instrumenten.
Inkomna prover centrifugeras och matas manuellt in i instrumentet. För att alla uppgifter ska hinnas med krävs att koagulationsinstrumentet kan hantera den anhopning av prover vi ser under eftermiddagen. Måndag till onsdag körs båda instrumenten för att klara toppbelastningen. När övriga arbetsuppgifter är klara frigörs tid för att tömma instrumenten på kvällen.
Idag finns en Roche Cobas MPA bana som kemiinstrumenten är uppkopplade mot.
Koagulationsinstrumenten som används är 2 fristående Stago STA-R Evolution uppkopplade mot LIS med hjälp av cITm-mjukvaran från Roche.
Under 2016 genomfördes ungefär 75 000 analyser på koagulationsinstrumenten:
65 700 PK,
4 660 APTT,
3 320 DDimer,
660 Fibrinogen,
565 AT.