146913-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetskonsulter
Referensnummer: 052015-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av fastighetskonsulter till Försäkringskassan och Pensionsmyndigheten. Upphandlingen omfattar konsultstöd, där konsulten, tillsammans med Försäkringskassans/Pensionsmyndighetens personal, ska utreda och planera lokalbehov, lokalutformning samt avveckling med utgångspunkt från verksamhet och organisation.
Observera att upphandlingen är delad och att leverantören måste välja del utifrån om leverantören väljer att svara på Krav på leverantören på "traditionellt" vis eller via ESPD.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 73220000 Utvecklingsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen