146920-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätstängsel 2022
Referensnummer: KS 2022/0233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, Serviceförvaltningen genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade Anbudsgivare att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal avseende nätstängsel i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 leverantörer
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928200 Stängsel, 44221300 Grindar, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel, 45421148 Montering av grindar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar kommande nybyggnationer och reparationer av nätstängsel och staket runt skolor, förskolor och övriga tomter där Lunds kommun inte själv har kapacitet att utföra uppdraget. Lunds kommun har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer
Inbjudan
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 leverantörer Avtalsvillkor som kommer att ligga till grund för ramavtal redovisas nedan under rubriken ”Avtalsvillkor”. Potentiella ramavtalsleverantörer benämns nedan ”Anbudsgivare” och ”Leverantör”.
Alla namn och personuppgifter som förekommer i upphandlingsdokumenten hanteras enligt reglerna i EU:s dataskyddsförordning (EU) 2016/679 (GDPR). Detsamma förutsätts gälla för de namn och personuppgifter som lämnas i anbud eller annan handling enligt detta upphandlingsdokument. Mer information om Lunds kommuns behandling av personuppgifter finner du på https://lund.se/ovriga-sidor/personuppgifter-gdpr
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser upphandling av ramavtal avseende inköp, montering, reparation och leverans av Nätstängsel, Grindar med tillbehör, i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta förfrågningsunderlag.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokument”.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 3 st. Anbudsgivare.
Om det inte föreligger tillräckligt många anbud som uppfyller kraven enligt upphandlingsdokumenten kommer Ramavtal att tecknas med färre antal Anbudsgivare.
Ramavtal kommer att tecknas med de Anbudsgivare som lämnat de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden baserat på pris.
Fördelningen av uppdragen (avrop från ramavtalet) kommer att ske enligt rangordning upp till 100 000 SEK och därefter enligt förnyad konkurrens.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.