Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiruna vatten 2020-2022
Referensnummer: 2020-002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen och Tekniska Verken i Kiruna AB vill möta expansionen samt klara av nuvarande och kommande reningskrav. Befintligt vattenverk i Kiruna kommun kommer därför att kompletteras med en ny separat processbyggnad där ett nytt reningssteg bestående av kemisk fällning med lamellsedimentering kommer att placeras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45252200 Utrustning till reningsverk, 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen