146933-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, Byggentreprenader ROT 2020
Referensnummer: 2019-00084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar samtliga ROT-åtgärder inom en byggentreprenad (bygg, el, vent, vs etc.). Omfattning av beställda arbeten gentemot ram-avtalet framgår av handlingar för respektive beställning.
De flesta arbetena inom detta ramavtal utförs under skollov, dvs. sommar- och jullov m.fl. E ska därför vara förberedd att utföra arbete under normal semestertid.
Barn och personal m.fl. kan komma att röra sig i direkt närhet av entreprenadområdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Barn och personal m fl kan komma att röra sig i direkt närhet av entreprenadområdena.