Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbindelser för datakommunikation
Referensnummer: 240/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av infrastrukturen i den kommungemensamma tjänsten (Stadsnätet). Datakommunikationsförbindelser (WAN-förbindelser) för, i huvudsak, stadsnätet - d v s det nät som direkt eller indirekt har fast anslutning till stadens centrala IT miljö på Intraservice/hos beställaren. Exempel på andra förbindelser som kan omfattas är tex. teknisk infrastruktur (IoT), trådlös infrastruktur inom staden (fritt Wifi) m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72315000 Hantering av datanät och stödtjänster, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen