146970-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Rengöring av kontorsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringstjänster
Referensnummer: 18003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919100 Rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser saneringstjänster i fastigheter inom Umeå kommuns förvaltningsansvar inom området ”Skadesanering” samt vissa fall friläggnings-, och rivningsarbeten i akutskedet. Ett saneringsuppdrag innehåller normalt fyra olika skeden.
1. Akutskedet, (akutåtgärder vidtas för att begränsa skadorna).
2. Bedömningsrapport
3. Sanering
4. Slutrapport
Upphandlingens syfte är att täcka in Umeå kommuns behov av tjänster för skadesaneringar för alla Umeå kommuns verksamheter utöver det som täcks av Kommunens egna resurser. Saneringstjänsterna omfattar fukt-, vatten-, brand-, asbest- och PCB-sanering, sanering av inventarier och möbler samt övriga saneringar.
Klotter- och skadedjurssanering upphandlas separat utanför detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90919100 Rengöring av kontorsutrustning, 90920000 Sanering av anläggningar, 45262660 Asbestsaneringsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen