146984-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasmästeritjänster
Referensnummer: 22/219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser glasreparationer och åtgärder för följdskador inom fastigheter tillhörande
Landskrona stad, exempelvis skolor, förskolor, äldreboende, gruppboende och idrottsanläggningar.
Upphandlingen avser ett ramavtal av glasreparationer och åtgärder för följdskador inom fastigheter tillhörande Landskrona stad, exempelvis skolor, förskolor, äldreboende, gruppboende och idrottsanläggningar.
I uppdragen ingår glasnings/reparationsarbeten som till exempel byte av glas, lister, beslag och ev. rep av fönsterkarm/båge m.m. men även akutinsatser vid glaskross/skadegörelse på fönster, dörrar och glaspartier inom hela Landskrona stads verksamhetsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45441000 Glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen ca 3 600 000 sek. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 20 000 000 kr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 2 år. Avtalstiden beräknas till 4 år sägs inte avtalet upp 6 månader innan första avtalsperiodens slut så förlängs den automatiskt med 2 år.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. UM kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer vid större evenemang.
UM förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.