147076-2025 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Elnätentreprenader
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelElnätentreprenader
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för kommande elnätentreprenader. Det gäller kabelprojekt men även elnätstationer ingår i omfattningen. Projekten består av en blandning av stadsmiljö och landsbygdsmiljö, där beställaren har för avsikt att satsa på landsbygdsnätet i en större utsträckning. Beställaren har för avsikt att teckna avtal med max tre entreprenörer i rangordnade avtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106281:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45232200 Arbeten för kraftledningar