147112-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: D.nr: 2021/03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning Uppdraget omfattar att vid behov utföra sedvanliga flyttjänster i Vänersborgs kommun. I uppdraget ska bland annat transport av gods, ned- och uppmontering, emballering, packning och uppackning, eventuella transporter till avfallsanläggning/magasinering ingå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63110000 Godshantering, 63122000 Magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning Uppdraget omfattar att vid behov utföra sedvanliga flyttjänster i Vänersborgs kommun. I uppdraget ska bland annat transport av gods, ned- och uppmontering, emballering, packning och uppackning, eventuella transporter till avfallsanläggning/magasinering ingå. En flyttning kan innebära flera olika scenarier som exempelvis flytt inom en korridor, mellan olika våningsplan i en byggnad eller mellan olika byggnader.Inom sociala sektorn kan det handla om större flyttar inom verksamheten, men även mindre flyttar som till exempel mellan två lägenheter. Vid utförande av dessa uppdrag kan leverantör komma att möta olika människor med olika problematik eller behov. Det är då av största vikt att följa eventuella överenskommelser eller andra instruktioner för att uppdragen ska kunna utföras på bästa sätt för alla parter.Uppdragets omfattning kommer att variera en del, beroende på hur kommunens behov utav tjänsten ser ut vid varje aktuellt tillfälle. Årsvolymvärdet uppskattas till 800.000 SEK. Upphandlingsförfarande Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.