Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster, kontroll och byggledning (ej fastighetsentreprenader)
Referensnummer: KS18.256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågningsunderlaget avser konsulttjänster inom kontroll och byggledning i samband med gatu- och VA, geoteknik (ej husbyggnadsentreprenader) entreprenader att avropas vid behov.
Uppdragen kommer att variera avseende art och storlek. Uppdrag kommer att avropas enligt rangordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71540000 Byggteknisk ledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen