Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inspektion av konstbyggnader
Referensnummer: TN 2022/00886-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser inspektion av 210 broar, varav en rörlig klaffbro, två betongtunnlar (för varuleveranser) samt inspektion av stenmurar längs med Svartån i Västerås kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med avtalet är att tillgodose beställarens löpande behov av konsulttjänster enligt bifogad inspektionslista. Någon specifik volym kan inte garanteras utan beror på beställarens aktuella behov. Ramavtalets takvolym är: 2 000 000 SEK. Om den totala volymen som avropas enligt detta avtal under kontraktstiden och optionstiden överstiger takvolymen kommer beställaren att säga upp avtalet