2. Förfarande
Förfarande
Titel: Pharmacy Information System (PIS) Sjukhusapotekssystem med integrationer
Beskrivning: Inom Region Uppsala och framförallt Akademiska sjukhuset genomförs projektet Säker och effektiv läkemedelskedja (SELK). Inom detta projekt upphandlas nu detta informationssystem.
Intern identifierare: UPPH2025-00024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48180000 Medicinsk programvara, 48810000 Informationssystem, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000