147254-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Järnvägsingenjörstjänster – Förfrågningsunderlag sträckan Uppsala - Morgongåva
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förfrågningsunderlag sträckan Uppsala - Morgongåva
Beskrivning: Upphandlingen avser framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad gällande spår-, växel- och kontaktledningsbyte Morgongåva – Uppsala norra. Totalt ca 40 km järnväg. 2 st. växlar i Morgongåva, 3 st. växlar i Järlåsa och 2 st. växlar i Brunna skall bytas samt möjliggörande av samtidighet för 630m långa tåg.
Intern identifierare: KOM-416917
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311230 Järnvägsingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: pphandlingen avser framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad gällande spår-, växel- och kontaktledningsbyte Morgongåva – Uppsala norra. Totalt ca 40 km järnväg. 2 st. växlar i Morgongåva, 3 st. växlar i Järlåsa och 2 st. växlar i Brunna skall bytas samt möjliggörande av samtidighet för 630m långa tåg.
Intern identifierare: Förfrågningsunderlag sträckan Uppsala - Morgongåva