147256-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Geoteknik- och markmiljötjänster
Referensnummer: Dnr: 2020–00258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsult inom geoteknik- och markmiljötjänster. Uppdrag inom ramavtalet avser utrednings- och projekteringsarbete i om-, till- och nybyggnadsprojekt, ex; o markundersökningar o utredning av grundläggningsmetoder o geofysiska undersökningar o framtagande underlag för mängdförteckning och masshanterings-plan o inmätning och utsättning i samband med annat arbete
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351500 Markundersökningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen