147259-2021 - ResultatSverige-Östersund: Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drifttjänster
Referensnummer: RS/223/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen inbjuder härmed till anbudsansökan för upphandling av IT-driftstjänster.
Denna upphandling omfattar IT-drift av den s.k. grundplattformen. Samtliga komponenter i grundplattformen ägs av Region Jämtland Härjedalen. Grundplattformen används idag av Regionen, delar av grundplattformen används också av Åre kommun.
Upphandlingen omfattar tre (3) Driftobjekt, vart och ett som separat kontrakt. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera driftobjekt.
Upphandlande Myndighet kommer att teckna kontrakt med minst två (2) leverantörer för de tre (3) driftobjekten. Detta innebär att en anbudsgivare kan tilldelas maximalt två (2) kontrakt. Driftobjekten är följande:
1. Server, lagring och applikationsdrift • Omfattar tjänsterna server, lagring och applikationsdrift
2. Nätverk • Omfattar tjänsten nätverk
3. IT-arbetsplats • Omfattar tjänsterna IT-arbetsplats, mobilitet och skrivare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar IT-drift av den s.k. grundplattformen. Samtliga komponenter i Grundplattformen ägs av Region Jämtland Härjedalen. Grundplattformen används idag av Regionen, delar av grundplattformen används också av Åre kommun.
Upphandlingen omfattar tre (3) driftobjekt, vart och ett som separat kontrakt. Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera driftobjekt.