147291-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Omhändertagande av förorenade massor från Torskbäcken
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av förorenade massor från Torskbäcken
BeskrivningDenna upphandling avser omhändertagande av förorenade massor som uppstår under genomförande av efterbehandlingsåtgärder vid Torskbäckens gruvområde. De förorenade massorna utgörs i huvudsak av anrikningssand och fyllnadsjord med inblandning av anrikningssand. Vidare förekommer organiskt material och betong.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126606:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall