147363-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: ÅM 2022-315
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Åklagarmyndigheten avser att upphandla ett ramavtal för kompletta arkitekttjänster. Uppdraget rör samtliga kammare i landet samt huvudkontoret i Stockholm och ställer krav på yteffektivitet, flexibilitet och digitala arbetssätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åklagarmyndigheten avser att upphandla ett ramavtal för kompletta arkitekttjänster. Uppdraget rör samtliga kammare i landet samt huvudkontoret i Stockholm och ställer krav på yteffektivitet, flexibilitet och digitala arbetssätt.
Inbjudan
Åklagarmyndigheten bjuder in anbudssökande om deltagande i upphandlingen av arkitekttjänster. Upphandlingen sker i två (2) steg genom urvalsförfarande.
Åklagarmyndigheten avser att upphandla kompletta arkitekttjänster enligt de förutsättningar och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument. I det kan ingå leverans av idéskisser, projektering, konstruktionsritningar, tekniska beskrivningar, m.m. Uppdragen rör samtliga kammare i landet samt huvudkontoret i Stockholm och ställer krav på yteffektivitet, flexibilitet och digitala arbetssätt.
Med ramavtalet som grund kommer avrop att göras för varje enskilt uppdrag, då också uppdragets omfattning preciseras närmare.Åklagarmyndigheten uppskattar antalet timmar till ungefär 400 timmar per år.Uppskattat värde på ramavtalet är: 1 600 000 SEKÅklagarmyndigheten garanterar inga volymer under avtalsperioden, som beror på förekomsten av ombyggnadsprojekt utifrån ett hyresgästsperspektiv då Åklagarmyndigheten ej äger fastigheter. Uppdragen kan exempelvis bestå av inplaceringsskisser, anpassningsförslag och visualiseringar av hyresgästanpassningar. Vidare kan framtagande av gestaltningskoncept och inredningsrådgivning förekomma.
Avtalsperiod
Preliminär avtalsstart för avtalet är juni 2022. Avtalet ska gälla i ett (1) år med möjlig förlängning om 1+1+1 år. Avtalsperioden kan som längst uppgå till totalt fyra (4) år.