147387-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Ramavtal ISD- och ackrediteringstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal ISD- och ackrediteringstjänster
BeskrivningFMV avser att upphandla ramavtal för ISD- och ackrediteringstjänster innefattande konsulttjänster inom tre anbudsområden: Företrädarroller, Systemutvecklingsroller och Granskande roller. Upphandlingens omfattning presenteras och beskrivs närmare i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare23FMVU10559
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsområde 1 - Företrädarroller
BeskrivningRamavtalsområdet omfattar konsulttjänster i rollerna Ackrediteringsledare, Metodföreträdare och Kravföreträdare. Se vidare i ramavtalsutkastet med bilagor.
Intern identifierareAnbudsområde 1 - Företrädarroller
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 2 - Systemutvecklingsroller
BeskrivningRamavtalsområdet omfattar konsulttjänster i rollerna Information Security Manager, Information Security Achitect och övriga roller som gör likvärdigt arbete. Se vidare i ramavtalsutkastet med bilagor.
Intern identifierareAnbudsområde 2 - Systemutvecklingsroller
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde 3 - Granskande roller
BeskrivningRamavtalsområdet omfattar konsulttjänster i rollerna Systemgranskningsledare, Systemgranskare, Information Security Evaluator, Information Security Test Manager och övriga roller som gör likvärdigt arbete. Se vidare i ramavtalsutkastet med bilagor.
Intern identifierareAnbudsområde 3 - Granskande roller