147397-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Besiktning Väveriet Borås
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBesiktning Väveriet Borås
BeskrivningUpphandlingen avser en besiktningsman med komplett besiktningsorganisation för entreprenadbesiktning i enlighet med ABT06. Projektet omfattar nybyggnation på en fastighet med en tomtarea på ca 6 500 kvm i Borås. Beställaren ska uppföra en kontorsbyggnad i sex våningar med ett underliggande garage. Byggnaden har en BTA på ca 21 700 kvm. Byggnaden kommer att inrymma lokaler för kontor, mötesrum, förråd, omklädningsrum, hyresgästteknik, träningslokaler och publika ytor. Objektet omfattar även markarbeten och infrastrukturanläggningar, inklusive perimeterskydd.
Intern identifierare000030
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71631000 Teknisk besiktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareBesiktning Väveriet Borås