147480-2023 - ResultatSverige-Sundsvall: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: UH-2022-361
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser täcka behovet av väktare, skyddsvakter och ordningsvakter avsedda för Sundsvalls kommunkoncern under en avtalsperiod på 2+1+1 år. Beräknad avtalsstart är 2023-06-01. Upphandlingen är uppdelad i 4 områden med möjlighet till att lämna anbud på en del av behovet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sundsvalls Kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sundsvalls kommunkoncern har ett kontinuerligt och varaktigt behov av trygghetsskapande tjänster i syfte att säkerställa bevakning av kommunkoncernens lokaler, assistans vid öppning och stängning, flaggning, hantering av skyddsobjekt samt trygghetsskapande närvaro.
Upphandlingen omfattar Sundsvall med omnejd. Uppdraget ska utföras enligt upphandlande myndighets behov och i enlighet med svensk lag.
Detta ramavtal syftar till att tillgodose kommunkoncernens behov och säkerställa att närvaro, inställelse och kvalificerad kompetens inom ovan nämnda områden. Genom att konkurrensutsätta följande delar av tjänster och hårdvara.
Midlanda
Del nr: 2
Sundsvalls Energi AB
Del nr: 3
SKIFU
Del nr: 4