Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Värdetransporttjänster.
Referensnummer: 2.2-638-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser värdetransporter av sedlar och mynt (växel) till SiS (institutioner). Med värdetransport avses att anbudsgivaren utför och ansvarar för hämtning av växel hos SiS och avlämning av växel till SiS. Generellt är det främst tjänsten avlämning av växel till SiS som SiS institutioner har behov av. Syftet med värdetransporttjänsterna är att säkerställa ett fungerande kontantflöde vid SiS institutioner. Ett fungerande kontantflöde ska säkerställas genom att växel transporteras till/från SiS institutioner. Specificerad beskrivning av värdertransporttjänster som omfattas av leverantörens uppdrag framgår av ska-kravsbilagan och bör-krav av utvärderingsmodellen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Norr
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Anbudsområde Söder
Del nr: 2
Anbudsområde Visingsö
Del nr: 3