147593-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivilig förhandsinsyn
Referensnummer: 2-1912/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna annons avser Frivillig förhandsinsyn gällande tecknande av kontrakt utan föregående annonsering.
Tågresor på sträckan Stockholm - Göteborg, Göteborg- Stockholm trafikeras endast av två leverantörer. Karolinska Institutet har för avsikt att teckna ramavtal med SJ AB och MTR Express AB gällande persontransporter med tåg på sträckan Stockholm - Göteborg, Göteborg - Stockholm, inklusive delsträckor. För att ta vara på konkurrens kommer avrop att ske genom konkurensutsättning vid varje bokningstillfälle. Minst ett (1) av följande tilldelningskriterier ska användas i samband med avrop av tågresor på aktuellt sträcka: avreseort, ankomstort, restid, tidtabell (avgångstid/ankomsttid) och pris.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen