147707-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Sjö-, luftfarts- och andra transportförsäkringar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hamnförsäkring - Umeå Hamn
Referensnummer: 23063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66514120 Sjö-, luftfarts- och andra transportförsäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Hamn AB avser upphandla Hamnförsäkring.
Lag om upphandling inom försörjningssektorerna tillämpas för upphandlingen (LUF 2016:1146)
Upphandlingen sker enligt reglerna över tröskelvärdet.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande i två steg.
Steg 1 - Kvalificering
Steg 2 - Förhandling
Avtalstiden är strukturerad enligt följande:
initialt 3 år med option på 1+1+1 år.
Upphandlingen administreras av Umeå kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66514120 Sjö-, luftfarts- och andra transportförsäkringar, 66510000 Försäkringar, 66514000 Fraktförsäkringar och försäkringar med anknytning till transport, 66514100 Försäkringar med anknytning till transport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För en mer detaljerad omfattning, se anbudsinbjudan.