147729-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industritekniskutbildning Karlskoga
Referensnummer: Af-2022/0022 1650
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning inom det industritekniska området. Utbildningen som upphandlas rymmer utbildningsinslag/moduler som kan hänföras till ett stort antal yrken/yrkesbenämningar. Exempel kan vara: CNC-operatörer inom metall, svetsare, IW-svetsare, gasskärare, maskinoperatör, produktionstekniker, servicemekaniker och underhållsmekaniker, automation och industriplåtslagare.
Utbildningsort
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildningen med Industriteknisk inriktning för leveransort Karlskoga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning inom det industritekniska området. Utbildningen som upphandlas rymmer utbildningsinslag/moduler som kan hänföras till ett stort antal yrken/yrkesbenämningar. Exempel kan vara: CNC-operatörer inom metall, svetsare, IW-svetsare, gasskärare, maskinoperatör, produktionstekniker, servicemekaniker och underhållsmekaniker, automation och industriplåtslagare. Leveransort Karlskoga.